--> -->
راهنمای استفاده از معاملات بر خط

نحوه افتتاح حساب معاملات آنلاین

سرمایه گذار در معاملات آنلاین از طریق شبکه اینترنت و زیرساختی که کارگزارفراهم نموده است، به هسته مرکزی معاملات بورس اوراق بهادار تهران و یا فرابورس متصل می گردد و شخصا به صورت لحظه ای و بدون وقفه اقدام به معامله و رقابت مینماید.  با بکارگیری این فناوری سرمایه گذار بدون مراجعه به کارگزاری جهت ارائه درخواست می تواند سفارش های خرید و فروش اوراق بهادار را به سرعت انجام دهد. در معاملات برخط تمام عملیات از جمله ارسال سفارشهای خرید وفروش، دریافت صورتحساب و ارتباط کارگزار با بورس به صورت لحظه ای میباشد. همچنین  این امکان وجود دارد که پس از ارسال سفارش مشتری از طریق رایانه به سامانه معاملات برخط کارگزاری ،  ارتباط با بانک مشتری برقرار گردد و معادل مبلغ در خواست خرید، در حساب بانکی مشتری بلوکه شود و سفارش وارد سامانه معاملات میگردد. در صورت لغو سفارش خرید مبلغ بلوکه شده در حساب بانکی، آزاد می شود. 

 

 

جهت استفاده از سرویس معاملات آنلاین مراحل زیر را انجام دهید:

مراجعه حضوی:

1- مراجعه به کارگزاری و همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی و اصل مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم)

2- شرکت در آزمون و اخذ نمره قبولی (دریافت بسته آموزشی از کارگزار در صورت تمایل)

3- تکمیل فرم مشخصات مشتریان، قرارداد معاملات آنلاین، تعهدنامه، فرم تغییرکارگزار ناظر در صورت نیاز و ارائه گواهی نامه نقل و انتقال سهام و فرم های مربوط به افتتاح حساب آنلاین نزد بانک ملت یا سامان

4-  پس از کنترل مدارک مشتری نام کاربری و کلمه عبور جهت دسترسی به سیستم معاملات آنلاین صادر و برای مشتری ارسال می گردد.

 

 

مراجعه غیرحضوری:

1-کپی شناسنامه و کارت ملی توسط دفترخانه اسناد رسمی به مهر کپی برابر اصل ممهور گردد.

2-متقاضی پس از تکمیل و امضاء تمامی فرم ها و مدارک  با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی گواهی امضا دریافت نماید.

* فرم های مذکور شامل : درخواست کتبی استفاده از معاملات برخط، فرم مشخصات مشتریان، قرارداد معاملات آنلاین، تعهدنامه، فرم تغییر کارگزار ناظر در صورت نیاز وارائه گواهی نامه نقل و انتقال سهام و فرم های مربوط به افتتاح حساب آنلاین نزدبانک ملت یا سامان می باشد.

*ایرانیان خارج از کشور می توانند با مراجعه به سفارتخانه یا کنسولگری ایران اقدام به اخذ گواهی امضا نمایند.

پس از دریافت مدارک و بررسی آن توسط کارگزار، زمان آزمون به متقاضی اعلام میگردد. در صورت قبولی کارگزاری ضمن ارسال یک نسخه از قرارداد برای متقاضی، نام کاربری و کلمه عبور جهت دسترسی به سیستم معاملات آنلاین را صادر و برای مشتری ارسال می نماید.