مشاهده خبر
تاریخ ایجاد: یک شنیه 17 تیر 1395 تعداد بازدید: 8067 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: pegahadmin
سخنرانی دکتر محمد حسین ادیب نظریه پرداز برجسته اقتصادی پیرامون پیش بینی آینده اقتصادی ایران
گزیده سخنان دکتر ادیب در نمایشگاه بین المللی بانک و بورس و بیمه مورخ چهارشنبه 23 تیرماه 1395
*با کاهش قیمت نفت درآمدهای دولت کاهش یافته است  و اندازه اقتصاد 40 درصد کوچک شده است به نحوی که درآمد نفتی تقریبا برابر با درآمد دو صندوق بازنشستگی اصلی کشور شده است. بنابراین منابعی برای ایجاد اضافه تقاضا و ایجاد رونق در اقتصاد باقی نمی ماند.
*هر گاه عرضه پول بیشتر از عرضه کالا در اقتصاد باشد، تا یک زمانی منجر به ایجاد تورم می شود، بعد از آن با عرضه بیشتر پول، مانند زمینی که دیگر توانایی جذب آب ندارد، منجر به کاهش سرعت گردش پول می شود. اتفاقی که در شرایط فعلی اقتصاد افتاده است.
* علی رغم رشد 30 درصدی نقدینگی در سال گذشته، رشد تورم به حدود نیم درصد رسیده است که تایید کننده مطلب قبلی می باشد.
* 96 درصد نقدینگی کشور به صورت سپرده های بانکی است  و 80 درصد منابع بانک ها قفل شده است. بنابراین چرخه عملیات بانکی که با سپرده گیری شروع می شود، وبا اعطای وام و تسهیلات ادامه می یابد، در مرحله پایانی خود که وصول وام های اعطا شده می باشد با مشکل مواجه شده است. مشکلی که باعث قفل شدن 80 درصد منابع بانک ها شده است و وضعیت بانکها را مانند هواپیمای 5 موتوره ای کرده است که تنها با یک موتور به پرواز ادامه می دهد.
* حجم وام دهی در سال گذشته بیش از 417 هزار میلیارد تومان بوده است که بیش از نصف این مقدار به طور مستقیم برای تمدید وام های قبلی گرفته شده است.
* حجم سپرده های بانکی  در سال گذشته معادل 980 هزار میلیارد تومان بوده است و با توجه به قفل 80 درصد منابع باکی، بنابراین حجم نقدینگی واقعی حدود 207 هزار میلیارد تومان محاسبه می شود و مشکل اصلی فعلی اقتصاد نبود نقدینگی می باشد، علی رغم اینکه نقدینگی دفتری رشد 30 درصدی داشته است.
*با توجه به موارد گفته شده دولت در شرایط فعلی به هیچ وجه نمی تواند تورم ایجاد کند.
*برای بررسی رکود صنعت، بهتر است به آمار مصرف انرژی این بخش توجه کنیم. در ابتدای سال 84 روزانه معادل 300 هزار بشکه نفت خام، مصرف انرژی بخش صنعت بوده است که این مقدار در شرایط فعلی به رقم 780 هزار بشکه رسیده است. بنابراین اگر چه بیشتر واحد های کوچک و متوسط با مشکلات فراوان و بعضا تعطیلی مواجه هستند اما بنگاههای بزرگ مانند پتروشیمی ها و نیروگاه ها و ... این رشد مصرف انرژی را رقم زده اند.
* اولویت سرمایه گذاری دولت در شرایط فعلی می تواند به این گونه باشد: 27 میلیارد دلار برای تکمیل 60 طرح پتروشیمی نیمه تمام-
6 میلیارد دلار برای تبدیل نیروگاهها به سیکل ترکیبی و افزایش راندمان آنها که در مقایسه با متوسط جهانی بازدهی 50 درصدی دارند. – 10 میلیارد دلار برای افزایش تولید گاز پارس جنوبی. ظرفیت فعلی پارس جنوبی 431 میلیون متر مکعب است که معادل 2 میلیون و 700 هزار بشکه نفت خام می باشد. برای رسیدن به ظرفیت هدف معادل4 میلیون بشکه نفت خام، 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری لازم است.
*در گذشته منبع تغذیه و موتور محرک سود بنگاه ها بر سه آیتم اصلی تکیه داشته است که در شرایط فعلی دیگر وجود ندارد
اول: 70 درصد رشد سود شرکت ها در گذشته ناشی از تورم بوده است که در شرایط فعلی با تک رقمی شدن نرخ تورم این ایتم دیگر اثر گذار نیست.
دوم: سود ناشی از یارانه انرژی، بعضا هزینه نفت 105 دلاری برای داخل کشور، 13 دلار محاسبه می شد.
سوم: دریافت وام بانکی که این مورد نیز با مشکل دار بودن بانک ها و مثبت شدن نرخ بهره حقیقی دیگر وجود ندارد.
با توجه به موارد بالا در آینده بنگاه ها به سمت ساختن سود عملیاتی سوق داده می شوند، اتفاقی که برای اقتصاد بسیار مبارک و فرخنده می باشد که در راستای سالم سازی اقتصاد اتفاق می افتد و برنده شرایطی فعلی افراد با لیاقت و بازنده این شرایط شرکت های دولتی و شبه دولتی می باشند.
*شرکتهایی که فروش بیشتر داشته باشند برنده این شرایط هستند، در گذشته شرکتهای ثروتمند تر دارایی های بیشتری به صورت غیر منقول(ملک، موجودی انبار و مطالبات) نگاه می داشتند که در آینده این گونه نخواهد بود.
*به طور خلاصه، با کاهش درآمد نفتی، اندازه اقتصاد 40 درصد کوچک شده است، با کوچک شدن اقتصاد رقابت برای فروش حداکثری شده است و این رقابت باعث کاهش سود ناشی از فروش شده است که منجر به حذف یا حداقلی شدن واسطه ها در بسیاری از بخش های اقتصاد شده است، بنابراین رقابت برای سهم بازار حداکثر شده است. در نتیجه در شرایط فعلی در هر بخش از اقتصاد 20 درصد فعالین که توانسته باشند خود را با شرایط جدید تطبیق دهند نسبت به 80 در صد مابقی فعالین که هنوز شرایط جدید را نپذیرفته اند ، مزیت رقابتی دارند و برای طیف سنتی 80 درصدی مشکل ساز شده اند. این طیف 20 درصدی را می توان تولیدکنندگان بدون کارخانه، فروشندگان بدون فروشگاه و .... نامید.


لینک دانلود سخنرانی دکتر ادیب

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد